Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 24. szerda, György

Ősember diétán kellene élnünk

Az ősember receptkönyveként is értelmezhetjük Szendi Gábor pszichológus Paleolit táplálkozásról szóló könyvét, amelyben arról ír, sutba dobhatjuk a táplálkozási szakértők több ezer elméletét, hiszen úgy kellene élnünk, mint szőrös elődeink. A szerző nem arra sarkall, hogy bunkósbottal kergessünk mamutokat, de elmélete szerint evolúciós és genetikai meghatározottságunk folytán szervezetünknek ugyanarra van szüksége, mint amit az első homo sapiensek fogyasztottak.

Szendi Gábor

Szendi Gábor a Kelenföldi könyvtárban tartott előadást a paleolit táplálkozásról, amelyről a szerző a következő ajánlást írta: Miért eszünk? Normális esetben azért táplálkozunk, mert éhesek vagyunk.

Sokszor azonban az evés valódi indoka az örömszerzés, bánatenyhítés,jutalmazás. Azonban, ha a tényleges ősi indokot keressük, a válasz nagyon egyszerű: a természetben mindig kevés volt az étel és sok az állat, a fajfenntartáshoz, a génjeink örökítéséhez pedig élelemre volt szükség. Enni tehát genetikailag szükséges és jó. A baj csak az, hogy az évezredek alatt környezetünk megváltozott, és a hűtőhöz eljutni sem kerül akkora erőfeszítésbe, mint mondjuk elejteni egy vadat vagy növényeket gyűjtögetni az erdőben.

Ma már tömérdek mennyiségű élelmiszer áll rendelkezésünkre, amely zöme nemcsak rossz minőségű, de magas cukor- és kalóriatartalommal bír, ráadásul tartósítószert is tartalmaz, ami a modern kori orvoslás szerint a betegségek melegágyát képezi. A manapság egyre népszerűbb paleolit táplálkozás alaptézise, hogy vissza kell térni ahhoz az étrendhez, amit az ősember fogyasztott.