Dr. Zacher Gábor toxikológus a drogprevencióról azt tartja, annak csak akkor van értelme, ha sikerül saját nyelvükön, gyakorlatias formában megszólítani a gyerekeket.
A sikeres megelőzés alapja mindenképpen a családban kialakított értékrend, a bizalom, a megértő légkör, egyszerűen szólva a törődés. Nem lehet a gyerekekre ráerőszakolni a drogok elutasítását, el kell érni azt, hogy tudják és értsék a szerek káros következményeit és maguk akarják ezeket elkerülni.
A toxikológus a napközis tábor felső tagozatos gyermekeivel beszélgetett a függőségről, ami voltaképpen nem is drogspecifikus jelenség, hanem az internettel, a mobiltelefon túlzott használatával már a családok zöménél tetten érhető.
Magyarországon évente összesen 45 millió alkalommal fogyasztanak kábítószert. A 14 évesnél fiatalabbakra és a 35 évnél idősebbekre nem jellemző a kábítószerezés, tehát ennek a mennyiségnek a zöme a fiatal korosztály egészségét rombolja. Szóba került a Sziget Fesztivál, amelynek ideje alatt a kórházi toxikológiai esetek száma minden évben jelentősen megugrik.
Újbuda Önkormányzata ebben az évben saját forrásból, 12,5 millió forinttal támogatja a tavaly indult drogprevenciós programot. Az önkormányzat tavaly "Eséllyel az esélyért" címmel a Társadalmi Megújulás Operatív Programban 20 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert drog-prevenciós célra, a 14 és 25 év közötti fiatalok szabadidős programjainak szervezésére.
Ennek része az a két helyszín, amely elsősorban lakótelepi fiatalok számára létrehozott a kerületben eddig ilyen formában nem működő alternatív programok kialakítására alkalmas.