Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
október 10. csütörtök, Gedeon

Derekas válaszok

Szinte nincs olyan ember, aki életében legalább egyszer ne élné át a derékfájás gyötrelmeit. Minden pillanatban a magyar népesség 4-5%-a - mintegy félmillió ember - jajong, nyög vagy sóhajt fel derékfájdalmaitól. Dr. Wimmer Ágnes kerületi ortopéd szakorvos arra hívja fel a figyelmet, ne temessük egykori, makulátlan egészségünket, egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük, manuálterápiával pedig helyrehozhatjuk gerincünk kóros elváltozásait.


Ma napig a fülembe cseng, ahogy hajlott hátú nagymamám arra figyelmeztet, ha görbén ülök, úgy maradok és egész életemben fájni fog a derekam. Ez a helytelen testtartás hogyan alakul ki? Valóban ez az oka minden bajnak?

A derékfájás az egyik leggyakoribb panasz a mindennapi aktivitást befolyásoló betegségek között. (40-50 éves korig az emberek 80%-ának volt már derékfájása) Fontos azonban megjegyezni, hogy a gerincfájdalom többnyire nem elkerülhetetlen sorscsapás, hanem sok esetben valóban a helytelen tartás, mozgás, életmód következménye.

Sajnos már gyermekkorban rossz tartásra nevelnek, mert - bár a kicsi számára a csendes ülés nehéz testi munka - azt kellett megtanulni, hogy üljön, ahelyett, hogy mozogni tanulna. A gyermekek ráadásul az iskolákban, óvodákban gyakran hibás széken ülnek nem megfelelő magasságú asztalok fölé hajolva. Autóval vagy busszal járnak, így már igen korán jelentkeznek az első panaszok. Valahonnan innen indulnak ki a későbbi problémák, de természtesen még számos oka lehet a jelenségnek. Az iskolai nevelés és a székek, asztalok kialakításába úgy gondolom viszonylag kevés beleszólásunk van.

Hogyan lehet akkor mindezt elkerülni? Már gyermekkorban gyógytornára van szükség?

Nem feltétlen. Ha a kisdiákok rendszeresen sportolnak, és szüleik is odafigyelnek néhány alapvető dologra, akkor nincs szükség különleges feladatokra. Szerencsére már elindult - igaz lassacskán - egy óvodai, iskolai gerinctorna program, amely a tornaórákba építi be a tartásjavító gyakorlatokat. Emellett persze rendkívül fontos az iskolai gerincvizsgálat is.

De nézzük meg egy kicsit közelebbről, mi is okozza az említett fájdalmakat. Az emberré válás legdöntőbb mozzanata a két lábra állás volt. Ez azonban alapvetően megváltoztatta az emberi test statikáját. Átalakultak a gerincgörbületek, a test súlya az ágyéki gerinc, a keresztcsont és a medence közvetítésével az alsó végtagokra került. Bár számunkra a két lábon járás magától értetődő dolog, derekunk úgy tűnik, az eltelt egymillió év alatt sem szokta ezt meg. Ehhez természetesen nagyban hozzájárulnak a civilizációs ártalmak is, mint például az ülőmunka. A szellemi tevékenység más testi hátránnyal is jár: a mozgáshiánytól izmaink kortól függetlenül gyengék vázrendszerünk megtartásához. Szóval puhányak vagyunk, és ezt még tetézzük a két lábon járással.

Melyik derékproblémával találkozik a leggyakrabban a praxisában?

Az említett két lábon állás miatt nagyon gyakori a keresztcsonti ízületek asszimetriája, ugyanis az ízület anatómiai felépítése négy lábon képes csak biztosítani a kellő stabilitást. Az itt érvényesülő nyíróerők hatására az egyik ízület felfelé és általában előrefelé mozdul, elcsavarodik. A kóros oldali láb relatíve megrövidül. (a csontok hossza valójában nem változik). A két lábra eső testsúlyteher között ilyenkor jól mérhető különbség észlelhető. Ezáltal a beteg keresztcsontja a kóros oldal felé billen. Így pedig az ágyéki gerincen egy oldalirányú görbület alakul ki. Ahhoz azonban, hogy a fej továbbra is középen maradjon egy ellenirányú görbületnek is létre kell jönnie. A hagyományos medicina ezt a jelenséget úgy magyarázza, hogy az előzetesen kialakult gerincferdülés hatására billen le a medence. Ez ahhoz hasonlít, mintha a megrepedt házfalnál azt próbálnánk bizonyítani, hogy a repedés volt előbb, és ettől süllyedt meg a ház alapja. A testsúlyeltolódás miatt a test egyik oldalának izmai, kötőszövetei feszesebbé, merevebbé válnak, folyamatosan túlműködnek. A kötött izom keringése egyre romlik, mígnem megjelenik az első panasz, rendszerint izomfájdalom vagy merevség érzés képében. Általában ezt egy "halandó" ember nem látja át, csak a fájdalmat érzi.

Ha már kialakult a probléma, milyen megoldást ajánl?

Sokan ízületekre, csontokra panaszkodnak, de a hétköznapi nyak- hát- és derékfájás túlnyomó többségében a túlfeszítet izmok fájdalma (pl.:lumbágó). A manuálterápia azért hatásos, mert egészében orvosolja a kóros elváltozást.A kezelés alkalmával célzott manuális fogásokat , speciális masszázst, egyénileg beállított gyógytornát használunk. Amennyiben a porckorong is elmozdult a helyéről - ezt hívjuk porckorongsérvnek - nagyon sok esetben sikerül azt visszahelyezni McKenzie terápiával, így megszűnik az idegre gyakorolt nyomásból eredő fájdalom, merevség, lábgyengeség, zsibbadás és a legtöbb esetben elkerülhető a műtét. A manuális, azaz kézzel végzett gyógyítás során a kezelő a legkisebb eltéréseket is észleli és nagyon hatékonyan tudja a gerincproblémákat kezelni. Így közvetlenül a kiváltó okot szüntetjük meg, helyreállítjuk a szervezet egyensúlyát, az ízületeknek vissza adjuk a mozgását, ezáltal az izmok is elmozdulnak, javul a működésük hatásfoka, és így végeredményben fájdalmatlan, jól mozgó gerincet kapunk. Végezetül azoknak is ajánljunk valamit, akiknek még nem fáj a derekuk.

Milyen "trükkökkel" őrizhetjük meg egészséges tartásunkat?

Ülőmunka közben ügyeljünk arra, hogy a térdek ne kerüljenek a csípőnél magasabbra, és a vállak lazák legyenek. Ha ülés közben gyakran változtatjuk testhelyzetünket, a terhelés is átkerül más-más területekre, de szükség esetén párnával is megtámaszthatjuk derekunkat. A számítógép monitorát állítsuk szemmagasságba. A billentyűzet használatakor támasszuk meg alkarunkat. Ha pedig állunk, húzzuk be hasunkat, vállainkat ne ejtsük előre. A mindennapokban viseljünk puha talpú, stabil és kényelme cipőt, mert ez csillapítja a járás közben keltett rezgéseket. Alvás közben a hasonfekvést és a kicsavarodott testhelyzeteket kerüljük, ezek nem hagyják gerincünket regenerálódni. Más dolgunk nincs is!

Bővebb felvilágosítás: Dr. Wimmer Nóra ortopéd orvos, manuálterapeuta www.orthoped.hu, Tel: 06 20 340 5935