Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 20. szombat, Tivadar

H1N1: az oltás véd, nem támad

Jóformán alig akad munkahely, baráti társaság, ahol ezekben a napokban ne volna beszédtéma a H1N1 vírus elleni oltás. Sokan bizonytalanok, másoknak megdönthetetlen érveik vannak oltás, illetve nem oltás mellett. Nagy kérdés, mi tekinthető hiteles információnak, amely alapján mindenki felelős döntést hozhat saját és környezete védettségét illetően.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Immunológiai Bizottsága a napokban tette közzé felhívását, amely hat pontban foglalja össze az oltásra vonatkozó legfontosabb szempontokat. A felhívás alapvető állítása, hogy az új, H1N1 típusú influenza ellen a lakosság döntő többsége védtelen.

Arra a sokakban felmerülő kérdésre, hogy az oltás vajon nem okoz-e nagyobb kárt, mint az esetleges fertőződés, az MTA bizottsága a következő választ adja: 'Az oltás kapcsán esetenként fellépő enyhe mellékhatásokat túlnyomó részben a vakcinában jelenlévő segédanyagok okozzák, amelyek szükségesek a hatékony immunválasz kialakításához, és ezért nélkülözhetetlenek. Hangsúlyozzuk, hogy ezek a mellékhatások enyhék, nem súlyosabbak azoknál, amelyek az évtizedek óta alkalmazott - hasonló technológiával készült - szezonális influenza elleni oltás során alakulnak ki.'

Dr. Kupper András orvos, aki országgyűlési képviselőként az egészségügyi bizottság tagja, ugyancsak úgy véli, hogy az oltással járó kockázat ezúttal sem nagyobb, mint bármely oltás esetében. Mint mondja, senki nem kérdőjelezi meg például gyermekeink védőoltásait, mindenki tudomásul veszi, ha tetanuszt kell kapnia, és a szezonális influenzaoltással szemben sincs hisztéria kampány. - Nehéz meggyőzni azokat, akik nem veszik komolyan az új vírust és ellenzik az oltást, annak vélt veszélyeire hivatkozva. Pedig a járvány rohamos hazai terjedését csak azzal lehet feltartóztatni, ha az emberek többsége védett. Ez tehát óriási felelősség, magunk, gyermekeink és környezetünk egészségét illetően. Ne adjunk esélyt a járványnak - hangsúlyozza Dr. Kupper András, aki szerint nem helyes azzal érvelni, hogy egyelőre nincs veszély, hiszen kevés a beteg és kevés a halálos áldozat. Ha ugyanis kevesen védekeznek, akkor egyre több lesz a beteg. Aki pedig megbetegszik, azon az oltás már nem segít.

Mindenesetre az orvos szakpolitikus elmondta azt is, hogy ő már intézkedett saját és családtagjai beoltásáról, mert az új influenzával szembeni védtelenség összehasonlíthatatlanul nagyobb veszélyt jelent számukra, mint a vakcina beadása után esetleg megjelenő gyenge mellékhatások.