Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 19. péntek, Emma

Fel kell tartóztatni a járványt!

Újbuda Önkormányzata vállalja magára a gyerekek és a pedagógusok influenza elleni védőoltását és arra is áldozzon, hogy a tanévkezdésre olyan intézkedéseket vezessenek be a kerületi intézményekben, amelyek segítségével csökkenthető a fertőzésveszély! Ezt Kupper András országgyűlési és kerülti képviselő kezdeményezte a Bocskai István Általános Iskola előtt tartott sajtótájékoztatóján.

Ellentétben más európai országgal, Magyarországon az új típusú influenza elleni védekezés rendkívül korlátozott, az iskolákban és a munkahelyeken nem készülnek fel a fertőzésveszélyre, állítja Kupper András országgyűlési és XI. kerületi fideszes képviselő.

Mivel a kormányzati intézkedések nem biztosítják a hétköznapokban szükséges óvatosságot, az önkormányzatoknak kell megoldaniuk ezt a feladatot. Kupper András országos szinten és a XI. kerületben is konkrét szabályrendszer bevezetését sürgeti, hogy mire elkezdődik a tanítás, minden gyermek és pedagógus tisztában legyen azzal, mit kell tennie a járvány terjedése ellen. Az eddig ismert influenza vírusokkal szemben a H1N1 vírus elsősorban a fiatalokat támadja meg, ezért a védekezés egyik hatékony eleme lenne, ha minden gyermek védőoltást kapna. Ugyanígy, a pedagógusokat is be kell oltani tekintettel arra, hogy ők naponta akár gyerekek százaival is fizikailag érintkeznek.

A szakemberek arra számítanak, hogy ősszel az eddiginél gyorsabban terjed majd az új influenzavírus. Ezt a veszélyt fokozza az, hogy elkezdődik a tanítás, a gyerekek újra találkoznak, érintkeznek egymással, a fertőzésre egyre nagyobb az esély. Az önkormányzatok legfontosabb feladata most az, hogy mire elkezdődik a tanítás, minden intézmény felkészülten fogadja a gyerekeket, vezessék be az alapvető higiéniás szokásokat, és tudják, mi a teendő, ha a járvány terjedése az eddigihez képest jelentősen felgyorsul.

Angliában például részletes tervek, konkrét javaslatok szólnak arról, mit kell tenni a gyermekintézményekben. Ezeket az előírásokat Kupper András szerint a hazai intézmények adottságaihoz igazítva akár az újbudai intézményekben is be lehetne vezetni. A legkézenfekvőbb rendelkezések közé tartozik az, hogy mellőzik a bölcsődékben a nehezen tisztítható (pl. plüss) játékokat. Az óvodákban és az iskolákban a kréták, a játékok, a hangszerek közös, illetve egymás utáni használatát megszüntetik. Nem tartanak zárt terekben iskolagyűlést és a legnagyobb hangsúlyt a takarításra és a rendszeres fertőtlenítésre helyezik. Így a kilincseket, a mosdókat, a közös helyiségeket gyakran, akár szünetenként is, fertőtlenítik. A gyerekek és a pedagógusok sokszor mosnak kezet, a mosdókban fertőtlenítő hatású kézmosószereket helyeznek el.

Ilyen és hasonló óvintézkedések bevezetését sürgeti Kupper András, aki egyben kezdeményezi Újbuda Önkormányzata egészségügyi és oktatási bizottságainak együttes ülését, hogy az oktatási-nevelési intézményekben szükséges intézkedésekre javaslatokat dolgozzanak ki. Javasolja továbbá, hogy a pénzügyi bizottság vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy az önkormányzat biztosítson fedezetet a pedagógusok és a gyermekek oltásához, valamint a tervezett intézkedések végrehajtásához, a szükséges eszközök beszerzéséhez.