Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 27. szerda, Virgil

Ágyszám-passziánsz a Szent Imre Kórházban

A stroke két formájának két magyar neve van, agyvérzés és gutaütés. Eddig az OEP nem fizette a legmodernebb kezelési eljárást, most azonban a pénz mellé rehabilitációs ágyakat is kap a Szent Imre Kórház.


55 helyett csak 36 ágyon osztoznak április elejétől az ideggyógyászati és a stroke-on átesett betegek. Jól jár viszont aki eljut a rehabilitációs fázisig, mert erre a feladatra az ÁNTSZ döntése értelmében 20 helyet tarthat fent az intézmény.

A Budaörsi kistérség Dél-Budai régióhoz csatolásával 2007-től 240 000 főre emelkedett a Szent Imre Kórház által ellátott betegek köre. Ez azt jelenti, hogy ezentúl a XI. és a XXII. kerület mellett a Budaörs környéki települések is ide tartoznak, beleértve Érd és Százhalombatta lakosságát is.

Az ideggyógyászati osztályon eddig 55 ágyból 15-ön kezelhették az agyérbetegség, miatt hirtelen fellépő tünetegyüttessel (stroke) jelentkező pácienseket, a hónap elejétől azonban a részleg ágyszáma 36-ra csökkent.

Az átszervezés következtében felszabaduló kapacitást egy 20 ágyas rehabilitációs részleg kialakítására fordíthatja a kórház. További újdonság, hogy bár a mátrix-rendszer kialakításával már 2005 óta az amerikai normarendszernek is megfelelő komplex kezelést kapnak ezek a betegek, a speciális vérrögoldó eljárást csak mostantól finanszírozza az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP).

Az úgynevezett trombolitikus kezelés hatékonysága igen jó, az intézményben eddig 75 ilyen eljárásból az esetek 80%-ban sikerült elhárítani az akadályt az oxigént szállító vörösvérsejtek útjából, ami a normális agyműködés szempontjából jelentős.

Erre az eljárásra azonban nem minden esetben kerülhet sor, a magyarul gutaütésnek is nevezett stroke jelenségnek ugyanis van olyan formája, amire helyesebb az agyvérzés kifejezést használni. Ilyenkor nem vérrög, hanem valamelyik agyi ér megrepedése miatt kerülnek oxigénhiányos állapotba az idegsejtek, amelyek azonban így néhány perc alatt elpusztulnak.

A Szent Imre Kórház orvosai ezért arra kérnek mindenkit, hogy látás-, mozgás-, vagy beszédzavar esetén, illetve akár néhány perces végtaggyengeség vagy bénulás fellépésekor ne halogassák a segítségkérést, jelentkezzenek a kórház "A" épületének földszintjén található Sürgősségi részlegen, mivel 3 órán belül jó esély van a súlyosabb következmények megelőzésére.

K. A. - Újbuda TV (2007. 04. 05.)