Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 2. csütörtök, Zsigmond

Tombol a parlagfű szezon

Magyarországon az orvosi statisztikák 20 százalékra teszik az allergiások számát, amely úgy is évről évre növekvő tendenciát mutat, hogy a hivatalos adatok nem tartalmazzák a magukat alternatív módon kezelő betegeket. Újbuda önkormányzata évek óta nagy erőkkel küzd a legtöbb panaszt okozó és egyben legmakacsabb gyomnövény, a parlagfű ellen. A kényszerkaszálások azonban csak mérsékelt enyhülést hozhatnak a szénanáthásoknak, a szakember szerint ezért elengedhetetlen a szakszerű tüneti kezelés.

A földhivatalok és jegyzők júliustól már ellenőrzik a kül- és belterületek parlagfűvel való fertőzöttségét, ennek a hónapnak a végén kezdődik ugyanis a több ezer ember életét megkeserítő gyomnövény virágzása. Mivel pollenjei augusztusban szóródnak szét a leginkább, időben meg kell kezdeni irtását. Jogszabály írja elő, hogy a földterületek tulajdonosainak kötelező rendszeres kaszálással féken tartani a növény terjedését, aki pedig elhanyagolja saját területét, súlyos büntetésekre számíthat.

A folyamatos ellenőrzéseket végző kerületi önkormányzat tájékoztatása szerint idén nyáron 50 bejelentés érkezett fertőzött területekről, és 29 esetben kellett eljárást indítani a gondatlan gazdák ellen. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy, a földhasználók többsége már a hatósági ellenőrzést követő néhány napon belül elvégzi a gyommentesítést, az eljárások pedig többnyire nem jutnak el a büntetés foganatosításáig.

A parlagfű elleni védekezés azonban itt még nem ér véget, a pollenek milliói mindenképpen tüneteket okoznak az allergiásoknak, sőt azok is veszélyben vannak, akiknél még soha nem jelentkeztek panaszok. Pálffy Márta, a Fehérvári úti Rendelőintézetet üzemeltető Gyógyír 11. Kft. allergológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy az allergia genetikai eredetű megbetegedés, amely nemcsak öröklődhet, de családi halmozódást is mutat. Éppen ezért előfordulhat, hogy egyik napról a másikra allergiásak leszünk, akár 60 évesen is.

A szervezetünkben ugyanis már születésünktől kezdve lappanghat a hajlam, amit általában immunrendszerünk legyengülése, vagy valamilyen stresszhelyzet aktivizál, ilyen lehet akár a műtét, egy baleset, munkahelyi nyomás, lelki megrázkódtatás- mondta el a doktornő. Ezt a jelenséget pedig tovább erősíti a környezetszennyezés, amely minél nagyobb mértékű, annál biztosabban és intenzívebben jelentkeznek a tünetek.

A nagyvárosi élet Pálffy Márta szavai szerint sajnos eleve súlyosbító tényező az allergiában szenvedőknek, hiszen a szennyezett levegő és a különböző sugárzások alig észrevehető, de állandó gyulladásban tartják a nyálkahártyát. A doktornő mindenkinek azt tanácsolja, a légutakat és a nyálkahártyát érintő panaszok megjelenésével minél hamarabb forduljunk orvoshoz, hiszen a teszt segítségével hatékonyan kezelhetjük a kellemetlenségeket. Allergiánkat azért sem érdemes elhanyagolni, mert a kezeletlen gyulladás súlyosbodhat, és a hörgőkre húzódva asztmás rohamokhoz vezethet.

Ma már a végleges gyógyulásra is lehetőség nyílik - figyelmeztet dr.Pálffy Márta szakorvos - a 3-5 évig tartó immunterápia segítségével örökre elfelejthetjük a tüsszögést, orrfolyást és szemviszketést.

(Az Újbuda TV képes beszámolóját hétfőn láthatják a tévében 18 órakor, és kedden itt az Interneten. - a szerk.)