Egészségügy

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 3. péntek, Tímea, Irma

Shiatsu - Egy ősi gyógymód modern köntösben

Shiatsu terápiás központ nyílt Újbudán. Bencze Lászlóval, a Magyar Shiatsu Alapítvány kuratóriumának elnökével beszélgetünk az ősi, elsősorban mozgásszervi megbetegedéseket orvosló gyógymasszázsról.

Mi is az a shiatsu és miben különbözik a többi gyógymasszázstól?

A shiatsu (siacu) professzionális terápia, amely Japánban, ahonnan származik, 1952 óta hivatalosan elfogadott gyógyászati eljárás. A szó maga "hüvelykujj-nyomást" jelent, és arra utal, hogy a kezelés során alapvetően ily módon teremt kapcsolatot a shiatsu-gyógyász páciensével. Európai gyakorlata 35 évre tekint vissza és hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Ez a népszerűség - és a gyógymód különlegessége is - minden bizonnyal abból fakad, hogy a shiatsu mai formájában egy ősi, intuitív, de gyakorlatias eljárást egészít ki a modern orvostudomány racionális eszközeivel, áthidalva ezzel egy régóta fennálló kulturális hézagot.

Mire jó a shiatsu, és hogyan zajlik egy kezelés?

A shiatsu többek között mozgásszervi problémák, pl. hát- és derékfájdalmak, ízületi problémák, belső szervi problémák, pl. emésztési, felszívódási zavarok, gyomorfekély, vastagbélgyulladás, hormonrendszeri problémák, allergiák, menzeszproblémák esetén hatásos, de nagyon jól használható stresszoldásra, a stressz okozta feszültségek csökkentésére, az ellenálló képesség javítására, illetve rekreációra testi, lelki fáradtság, kimerültség esetén.

A kezelés a földön, matracon zajlik, és az egész testet érinti. Módszere az érintésen ill. a nyomáson alapul. A shiatsu-gyógyász a test energiarendszere, a meridiánok és az akupunktúrás pontok kezelésével megszünteti a betegségek, fájdalmak kialakulásának okait. A terápia általában egy órát vesz igénybe, és szükség szerint étkezési és életmód tanácsadással is kiegészül. Nagyon sok tünetet felsorolt, ugyanakkor azt szokták mondani, hogy ami mindenre jó, az semmire se jó.

A shiatsu valamiféle csodaszer?

A shiatsu-terápia testi, lelki, szellemi működésünk alaperejét, az életenergiát harmonizálja. Az ősi kínai gyógyászat felfogása szerint - a shiatsu is ezen alapul - minden betegségnek az a forrása, hogy ezzel a bizonyos életenergiával valami baj van. Ha tehát képesek vagyunk hatni rá, akkor az mindenféle betegségre hatással lehet. Ilyen értelemben a shiatsu valóban csodaszer. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a betegségre úgy tekintünk, mint a páciens életének egy sajátos kihívására, mellyel magának a páciensnek kell megküzdenie. Mi ehhez tudunk hathatós segítséget nyújtani. Rengeteg pozitív tapasztalatunk van, de a shiatsu alkalmazását és hatásait illetően nem csak ezekre, hanem immár egy nemzetközi tanulmány eredményeire is hivatkozhatok, melyet az Európai Shiatsu Szövetség megbízásából a Leeds-i Egyetem készített 2007-ben.

Miről szól ez a tanulmány, és milyen következtetéseket tartalmaz?

A tanulmánynak két célja volt: a páciensek shiatsu-kezelést követő rövid és hosszabb távú tapasztalatainak és a kezelés hatásainak felmérése, illetve, hogy felderítse, kik a shiatsu-kezelést végzők és hogyan végzik a kezeléseket. A felmérés három országban zajlott, és abszolút pozitív eredménnyel zárult. A résztvevők úgy látták kezelőjüket, hogy az megbízható, gyakorlott és általánosságban "melegséget árasztó" személy, továbbá döntően vagy jellemzően egyetértettek azzal az állítással, hogy a shiatsu hatékonynak bizonyult a tüneteik kezelésében. A felmérés azt is kimutatta, hogy a tünetek komolyságát illetően statisztikailag szignifikáns csökkenés volt tapasztalható hosszabb távon is minden tünetcsoportnál.

Ha a shiatsu valóban ennyire jól működő dolog, hogy lehet az, hogy én még sohasem találkoztam vele kórházban vagy orvosi rendelőben?

Egy dolog az, hogy valami mennyire hatékony, és más, hogy erről hogyan tudjuk meggyőzni az egészségügyben dolgozókat, vagy éppen a politikusokat. Az említett felmérés például egyértelműen kimutatta, hogy a résztvevők kevesebbszer fordultak orvoshoz és kevesebb gyógyszert szedtek a shiatsu kezelést követően, aminek természetesen potenciális gazdasági haszna is van. Nem véletlen ugyanakkor, hogy az Európai Shiatsu Szövetség nem kevés pénzt elköltött egy ilyen tanulmányra. Mert bár a shiatsu azon nyolc tudományág egyike, melyet az un. Collins jelentésben nevesítettek, s melyet az Európai Parlament 1997-ben adoptált, Európa szerte sok munka kell még az érdemi változáshoz. Ma ugyanis világszerte emberek milliói használnak kiegészítő és alternatív gyógymódokat, ugyanakkor emberek milliói ezt a tájékozatlanság vagy a szegénység miatt nem tehetik meg.

Mi a helyzet nálunk, mit tud tenni a Magyar Shiatsu Alapítvány?

Mi viszonylag szerencsés helyzetben vagyunk, mert a rendszerváltást jellemző környezetben a shiatsut sokkal könnyebb volt elfogadtatni alternatív gyógyító eljárásként, mint pl. Ausztriában. Az alapítvány több mint tíz évvel ezelőtt megalapította a Nemzetközi Shiatsu Iskolát, s így megteremtette az európai szintű képzés feltételeit. Ennek lényege, hogy csak az lehet diplomás shiatsu-gyógyász, aki legalább három évet tölt a képzésben, s elvégzi a teljes háromszemeszteres, 750 órás képzést. Ma már egyre több ilyen shiatsu-gyógyász dolgozik Magyarországon, érdemes őket felkeresni.

Mit tanácsol, hogyan keressük meg a nekünk leginkább megfelelő személyt?

Ha shiatsu-gyógyászt, vagy bármilyen alternatív gyógyítót, természetgyógyászt felkeresünk, figyeljük meg, hogyan szól, hogyan ér hozzánk, milyen a környezet, amiben fogad bennünket, és kérdezzünk rá, hol, hány évet tanult, mi a végzettsége. Nyugodt szívvel ajánlhatom saját terápiás központunkat a Budafoki u. 9-11-ben, hiszen nálunk csak azok kezelhetnek, akik elvégezték a teljes, háromszemeszteres képzést, és ezen túl komoly terápiás tapasztalattal is rendelkeznek. Ráadásul, ha valakinek megtetszik a shiatsu, iskolánkban akár meg is tanulhatja.